Magyarországon sok olyan társaság van, amelyek jelentős, devizában felmerülő forgalmat bonyolítanak. Gyakran felmerülő az árfolyammozgásokból származó veszteség, illetve az eredmény ingadozásának elkerülése. Emiatt is vetődik fel a könyvvezetés és beszámolókészítés devizanemének megváltoztatása, vagyis a számviteli beszámolók devizában való elkészítése. 2010. január 1-jétől a számviteli törvény lehetővé teszi, hogy a vállalkozások könyveiket euróban, 2014. évtől pedig amerikai dollárban is vezethessék az egyéb devizákra vonatkozó korlátok figyelembe vétele nélkül, és beszámolóikat is a választott devizában készítsék el.
A vállalkozó a létesítő okiratban rögzített – eurótól vagy USA dollártól eltérő – devizában készítheti el éves beszámolóját, ha a tevékenység elsődleges gazdasági környezetének pénzneme (a funkcionális pénznem) az eurótól vagy USA dollártól eltérő deviza, feltéve, hogy
- a) bevételei, költségei és ráfordításai, valamint
- b) pénzügyi eszközei és pénzügyi kötelezettségei
az előző és a tárgyévi üzleti évben külön-külön több mint 25%-ban az adott devizában merülnek fel.
A funkcionális pénznem meghatározásakor a gazdasági társaság bevételeit, költségeit és ráfordításait, valamint pénzügyi eszközeit és pénzügyi kötelezettségeit kell figyelembe venni. A feltételeket (25 %-os arányt) a bevételek, költségek és ráfordítások együttes összegére, valamint a pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek együttes összegére külön-külön kell vizsgálni. A számítás során a mérlegen kívüli tételeket figyelmen kívül kell hagyni. Devizában felmerült tételként lehet figyelembe venni a devizaalapú tételeket is.
A bevételek, költségek és ráfordítások meghatározásához a társaság nyilvántartásai (elsősorban az eredménykimutatás) adnak információkat. A pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek együttes összegének megállapítása már nem ennyire egyértelmű. Kérdés az, hogy állományi vagy forgalmi adatokat kell-e figyelembe venni. A számításhoz adatokat a mérleg illetve a főkönyvi kivonat szolgáltat. Az egyértelműség érdekében célszerű a számviteli politikában rögzíteni a számítás alkalmazott módszerét!
A funkcionális pénznem vizsgálatához a – a statikus vizsgálat során - következő számítást szükséges elvégezni:
Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek együttes összegének aránya: (mérleg alapján)
> 25 %
A bevételek, költségek és ráfordítások együttes összegének aránya: (eredménykimutatás alapján)
> 25 %
Amennyiben forgalmi adatok alapján kívánunk számolni, úgy nyitó adatokat és a tárgyévi növekedéseket kell figyelembe venni a főkönyvi kivonat szerint.