Gyakran szembesülünk munkáltatóként azzal, hogy egyik vagy másik dolgozónk esetében határozatot kapunk munkabér letiltásról, sőt gyakran előfordul, hogy egy-egy munkavállaló munkabérét több letiltás is terheli. Mi ilyenkor a teendő, mit mond a jogszabály, hogy járunk el helyesen - ezekre a kérdésekre igyekszünk Kedves Olvasóinknak választ adni.
Először is nézzük meg, hogy mely jogszabályokat kell segítségül hívni:
- 2012. évi I. törvény a Munka Törvénykönyve
- 1994. évi LIII. tv. a Bírósági Végrehajtásról
Alapvetően első körben a Munka Törvénykönyvének 161. §.-ának rendelkezéséből kell kiindulnunk, amely egyértelműen meghatározza a munkabér védelmét, vagyis kimondja, hogy letiltást csak jogszabály vagy végrehajtható határozat alapján foganatosíthatunk. E rendelkezéstől a munkáltató semmiképpen nem térhet el, az eltérést az Mt. kimondottan tiltja.
- Jogszabály alapján természetesen az egyéni járulékok, adók levonására van lehetőség,
- végrehajtható határozatnak pedig bírósági vagy más hatósági határozat minősül.
Munkaviszony megszűnésekor az Mt. 80.§-a kimondja, hogy a munkaviszony megszűnését követő ötödik munkanapig ki kell adni a munkavállaló munkabérét, járandóságait, ill. a munkaviszonyra vonatkozó jogszabályban előírt igazolásokat. Ilyen igazolásnak minősül – többek között – a munkabér levonás is.
Erről az 1994. évi LIII. törvény így rendelkezik, összhangban a Munka Törvénykönyvével:
78. § (1) A munkáltató köteles az adós részére a munkaviszony megszűnésekor olyan igazolást kiállítani, amely feltünteti, hogy a munkabérből milyen tartozásokat, milyen határozat vagy jogszabály alapján, kinek a részére kell levonni.
(2) Igazolást kell adni arról is, hogy a munkavállalónak az (1) bekezdésben említett tartozása nincs.
(3) Ha az adós (munkavállaló) újabb munkaviszonyt létesít, köteles a tartozásigazolást a munkába lépése előtt az új munkáltatójának átadni.
(4) Az új munkáltató köteles a tartozásigazolást az adóstól (munkavállalótól) bekérni és a végrehajtást folytatni.
Hibásan jár el tehát az a munkáltató, aki az új dolgozójától nem kéri az előző munkahelyen kiadott igazolásokat, és ennek a hibának sajnos súlyos anyagi következményei is vannak, hiszen a munkáltató a letiltás összegéig készfizető kezesként felel.
Igyekezzünk kellő körültekintetéssel járni a letiltásokat illetően.
Cikkünket hamarosan folytatjuk e témában.