Az év végi zárás a vállalkozások számára nem csupán adminisztratív feladat, hanem a pénzügyi átláthatóság és a jogszabályi megfelelés záloga is. Íme a legfontosabb teendők, amelyekre érdemes odafigyelni a beszámolókészítés során.
Befektetett eszközök és értékcsökkenés
Az év végi záráskor elengedhetetlen ellenőrizni, hogy minden, az adott évben használatba vett eszköz értéke átkerült-e a befejezetlen beruházások főkönyvi számlájáról a megfelelő aktivált eszköz bruttó értékét tartalmazó főkönyvi számlára.
Amennyiben értékcsökkenést számoltunk el, annak meg kell jelennie az adott eszközhöz tartozó halmozott értékcsökkenés főkönyvi számlán. A zárás során célszerű ellenőrizni, hogy az 1-es számlaosztályban szereplő halmozott értékcsökkenés főkönyvi számlán a tárgyévi növekedés megegyezik-e a ráfordítások között szereplő 57-es főkönyvi számla tárgyévi egyenlegével.
Készletek és leltározás
A készletek értékének pontos kimutatása érdekében fontos, hogy a készletek mennyiségi leltározása megtörténjen, és az eredmények a könyvelésben is tükröződjenek.
Követelések és kötelezettségek
A mérlegben csak a partnerek által elfogadott és visszaigazolt tételek kerülhetnek a vevő követelések között kimutatásra. A devizában fennálló követeléseket a beszámolókészítés során át kell értékelni a fordulónapi árfolyamra és úgy kimutatni a beszámolóban.
Saját tőke és céltartalékok
A saját tőke esetében a jegyzett tőke összegét célszerű a cégkivonaton szereplő összeggel összevetni, főként akkor, ha a számviteli munkatársak nem kapnak közvetlen értesítést a jegyzett tőkében bekövetkezett változásokról.
A céltartalékok között előfordulnak kötelező jelleggel, jogszabály által előírt tartalékképzések, és a társaság választásán alapuló képzési módok. Mindkét céltartalékfajta esetében a megfelelő dokumentációk megléte alapvető követelmény.
Bér és adók
A bérek könyvelésének év végi egyeztetése során azt kell szem előtt tartani, hogy amennyiben a tárgyévben nem került kifizetésre az utolsó havi bér, akkor az egyenlegnek alapesetben a tárgyévet követő első bérkifizetés összegével kell megegyeznie.
Az évközben megfizetett adók esetében a zárás során az adóhatóságoknál nyilvántartott fordulónapra korrigált egyenlegeket kell alapul venni és a főkönyvben szereplő egyenlegeket ehhez célszerű egyeztetni.
Időbeli elhatárolások és halasztott adó
Az időbeli elhatárolások egyeztetése során mind az aktív, mind a passzív elhatárolások esetében ellenőrizni kell, hogy megtörtént-e a korábbi évben képzett elhatárolások visszafordítása.
A számviteli törvény kiegészült az egyedi beszámolóban kimutatható halasztott adó intézményével, amely az IFRS-ek szabályaival összhangban került kialakításra. A halasztott adó megjelenítése opció, nem kötelező a vállalkozások számára, viszont már a 2024. üzleti évre is alkalmazható.
Eredményszámlák és beszámoló formátuma
Az eredményszámlák esetében érdemes a zárás során külön figyelmet fordítani azokra a tételekre, amelyeknél az egyenleg szokatlan. Azaz ha egy bevétel számlának tartozik forgalma vagy egyenlege van, míg egy költség, ráfordítás esetében a követel egyenleg vonja magára a figyelmet.
Végezetül kiemelten fontos figyelmet fordítani a beszámoló formátumának törvényi megfelelőségére. Gyakran előfordul, hogy egy társaság már nem jogosult az egyszerűsített éves beszámoló elkészítésére, és ez csak a könyvvizsgálat során derül ki.
Az év végi zárás során a fenti területek alapos áttekintése és megfelelő kezelése elengedhetetlen a pontos és jogszabályoknak megfelelő beszámoló elkészítéséhez.
Forrás: rsm.hu