Az EVA (egyszerűsített vállalkozói adó) 2018. december 20-ig még választható, ezt követően az áttérés nem lehetséges. Azon adózók, akik 2018. december 20-ig élnek az eva választásának lehetőségével, a továbbiakban is a törvény hatálya alatt maradhatnak.
Az EVA választására jogosultak köre:
- az egyéni vállalkozók,
- az egyéni cégek,
- a közkereseti társaságok,
- a betéti társaságok,
- a kft.-k, a szövetkezetek és a lakásszövetkezetek,
- az erdőbirtokossági társulatok,
- a végrehajtói irodák,
- az ügyvédi irodák és a közjegyzői irodák,
- a szabadalmi ügyvivői irodák
Egyéni vállalkozók esetében a 18T103-as nyomtatvány benyújtása szükséges, társas vállalkozások esetében pedig a 18T203-as bejelentő lap benyújtásával lehetséges az eva hatálya alá áttérni. Mindkét esetben kizárólag elektronikus úton lehet a bejelentést megtenni.
Amennyiben az adózó áttér az EVA hatálya alá, úgy az adószám kilencedik számjegye (kötőjel között számjegy) 3-as értékké változik.
A 2019. évre teljesítendő első járulékbevallásban kell az egyéni vállalkozóknak nyilatkozni arról, ha az adózó a nyugdíjjárulékot, természetbeni- és pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, illetve a munkaerő piaci járulékot a magasabb járulékalap után fizeti meg. A magasabb járulékalap választása esetében magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások illetik meg a vállalkozót.
Az EVA törvény a 2002. évi XLIII. törvény, mely továbbra is hatályban marad, így az EVA alapjára, a bevételre, az adóelőleg megállapítására, megfizetésére, az EVA mértékére vonatkozó szabályokat továbbra is a törvényben találjuk meg.
Az EVA kulcsa 2019-ben továbbra is 37%, amely kiváltja a társasági/személyi jövedelemadót, az általános forgalmi adót, illetve az osztalékadót is.